top of page

11 Şubat Kova Yeniayı; özgürlük ne demek?Özgürleşmek istiyorum diyor kova yeniayı. Evren ise soruyor, özgürleşmek nedir? Tamamen bir özgürlük mümkün mü? Senin özgürlüğün benim alanımı işgal etmeye başladığında bitiyorsa, o gerçek özgürlük müdür? Özgür olmak için birbirimizin alanını işgal edersek kim gerçekten özgür olabilir ki?


''İnsanın özgürlüğü; istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındır.'' - Jean Jack Rousseau

Rousseau'nun da dediği gibi asıl mesele istediğinizi yapmakta değil, hiçbir zaman öyle olmadı. İsteklerimizin sonu yok, sınırı yok ve insan hep daha fazlasını ister. Orası ince bir çizgi ve uzun bir konu. Ancak konu yapmak istemediklerimizi yapmamaya geldiğinde işler daha da kolaylaşıyor. Yapmak zorunda olmadığın bir şeyi düşünsene. Senden bir şey istendi ve sen yapmak istemiyorsun, yapmadın. Bunun keyfini hiç deneyimledin mi? Kendini veya karşındakini suçlamadan, yargılamadan yaptığında tamamen bir özgürlük sunuyor. İşte insanlar tam olarak bunu yapamadıkları için kendilerini özgür hissetmiyorlar ve özgürlüğü hep yanlış yerde arıyorlar.


~~

Sıralanıyor gezegenler Kova burcunda ve sahneye çıkıyor kendini olduğu gibi kabul edenler. Farklı olmak bir eksiklik değil aksine rengarenk bir çiçek tarlası yaratır. Yüzün, gözün, düşüncen, giydiklerin, sevdiklerin herkese benzeseydi ne farkın kalırdı ki diğerinden. Düşüncelerin, sevdiklerin, bakış açın toplumun gibi değilse toplumun kabul ettiği ilişki modelini yaşaman mümkün mü? Peki ya hepimiz aynı işte çalışsaydık, bunun cool olduğunu düşünseydik ne olurdu?


Sen farklılıklarınla güzelsin. Kabul ettiğin kalıpları fark et. Kendini olduğun gibi kabul et. Sen öyle güzelsin. Hiçbir şeyin bana benzemek zorunda değil. İlişki modelin, yapmak istediğin iş, gittiğin yerler, giydiğin kıyafetler, dinlediğin müzik, benimsediğin düşünceler... Başkası gibi olma zorunluluğu hissetmezsen kendinde, nasıl biri olurdun? 🌸


Sorguluyorsun şuan biliyorum. Zihninde uçuşuyor düşünceler. Belki de huzursuz hissediyorsun kendini. Düzen değişiyor, biliyorsun. İnsan kendisiyle tam ve bütün olmadığında huzursuzluk yaşar. Kalp yenilik için heyecanlıyken zihin 'ama düzenim?' derse orada uyumsuzluklar başlar. Sor kendine kimseyi suçlamadan, yapmak istediğimle yaptığım aynı mı? Olmak istediğim yerle olduğum yer? Giydiğimle giymek istediğim?


Şimdi farklılıklarını kucaklama, kendin olma fırsatı sunuyor sana kova yeniayı 🌚 Işığı yoktur yeniayların, sen kendi kalbinin ışığını yak diye ✨ 11 Şubat saat 22:05'te Ay ve Güneş kavuşacak, oluşacak Yeniay... Şifa olsun!


19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page