top of page

28 ocak aslan dolunayı; sesi yüksek bir dolunay
Biz öyle bir dünya inşa ettik ki kendimize, egomuzun bizi nasıl yönettiğini fark edemedik. Evrenin her kendine dön çağrısında, işim var dedik. Kendimizden daha önemli işlerimiz vardı. Durup bir 'Ben ne istiyorum' demeye vakit yoktu çünkü vakit nakittir. Yapılacak işler, kazanmamız gereken paralar vardı. Kendimizi bulmamız, o istediğimiz kabanın stoğunu bulmamızdan daha önemli değildi ki. Yanımızdaki sevgilimiz bize göre olmayabilir, bize bir şey katmayabilir ama tam da toplumun sevgili kraterlerine uyuyor, o yeterli. Hayatımız sorunlar içinde olabilir ama bizim sosyal medya hayatımızdaki vitrinimiz her daim ışıl ışıl, en azından biri güzel bu da bir şey.


Dünya bize pandemi dönemiyle kendimizle vakit geçirmenin ne demek olduğunu gösterdi. İlk kez çevremdeki insanlardan 'Kendimi bunca zamandır hiç sevmediğimi fark ettim' cümlesini duydum. Ben ilk kez 'Kendimi nasıl seveceğim?' dedim. Cümlelerin büyüklüğü ve güzelliği hala beni mutlu ediyor. Çünkü artık kabul ediyoruz. Birçoğumuz evlerimizde kendimizle baş başa kalırken kendimize tahammül edemediğimizi fark ettik. Nedenini sorguladık, kavgalar ettik, isyanlar çıkardık ve sonunda kabul ettik. 'Biz hiç kendimizi sevmedik. Hep başkalarından beslendik. Başkalarının verdiği değeri kendimize yeterli gördük. Yeterli sevgiyi göremediğimizde de hırçınlaştık. Çünkü problem dışarda değil içerdeydi...'


Her şey zıttıyla var olur. Gün en karanlık halden sonra doğar. Yağmurdan sonra gökkuşağı çıkar. Acı çekmezsek anlayamayız. Yorulmazsak hiç dinlenemeyiz. Çaresiz kalmazsak çare aramayız. Bazen ortalık dağılmalıdır ki sakinliğin kıymetini anlayalım. Bazen gerçekler ortaya saçılmalıdır ki bir şeylerin yanlış gittiği fark edelim. Bazen birinin, bir şeyin sesini yükseltmesi gerekir dikkat çekebilmek için.


28 Ocak'ta gerçekleşecek sesi yüksek bir Aslan Dolunayı'na doğru ilerliyoruz. Tek yapmamız gereken yaşadıklarımızı, hissettiklerimizi, duygularımızı fark etmek. Adeta bir çocuğu dinler gibi şefkatle kendimizi dinleyip kendimize sarılmak çünkü bizlerin kendimizden başka birinin sevgisine ihtiyacımız yok. Bizim en çok kendimize ihtiyacımız var. Kolektife faydalı olmak istersek önce kendinizden başlayalım.


Şifa olsun!19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör